Noi
Doriti să reactionati la acest mesaj? Creati un cont în câteva clickuri sau conectati-vă pentru a continua.

Noi

"E nefiresc de tarziu in mine si in lucruri... Sa ma intorc unde copil asteptam tocmai anii de acum? Hai sa fugim! Imi curg amintiri pe ochi si pe tample, si simt cum incepe un nou inceput..."
 
AcasaUltimele imaginiCăutareÎnregistrareConectare

 

 Ce v-a placut la un roman?

In jos 
4 participan?i
AutorMesaj
Aki-chan
Admin
Admin
Aki-chan


Numarul mesajelor : 45
Varsta : 33
Localizare : In buda lui Aki~adica ma cac~
Data de inscriere : 07/06/2008

Ce v-a placut la un roman? Empty
MesajSubiect: Ce v-a placut la un roman?   Ce v-a placut la un roman? Icon_minitimeSam Iun 07, 2008 10:27 pm

Aici veti posta ce anume v-a placut la un roman.
Sus In jos
http://zugaikotsu.forumotion.co.uk
LosingMyReligion
Lacramioara
Lacramioara



Numarul mesajelor : 5
Data de inscriere : 08/06/2008

Ce v-a placut la un roman? Empty
MesajSubiect: Re: Ce v-a placut la un roman?   Ce v-a placut la un roman? Icon_minitimeDum Iun 08, 2008 2:55 pm

Hmmmm la Padurea Spanzuratilor...mi`a placut tot Question
Sus In jos
Aki-chan
Admin
Admin
Aki-chan


Numarul mesajelor : 45
Varsta : 33
Localizare : In buda lui Aki~adica ma cac~
Data de inscriere : 07/06/2008

Ce v-a placut la un roman? Empty
MesajSubiect: Re: Ce v-a placut la un roman?   Ce v-a placut la un roman? Icon_minitimeDum Iun 08, 2008 7:03 pm

Mie mio placut Baltagul Crying or Very sad
Sus In jos
http://zugaikotsu.forumotion.co.uk
warukon!
Admin
Admin
warukon!


Numarul mesajelor : 42
Varsta : 115
Localizare : pula-n pizda gigi manga!
Data de inscriere : 07/06/2008

Ce v-a placut la un roman? Empty
MesajSubiect: Re: Ce v-a placut la un roman?   Ce v-a placut la un roman? Icon_minitimeDum Iun 08, 2008 10:50 pm

Mie nu mi-a palcut Baltagul! l-am urat ingrozitor Exclamation si nici acum nu-mi place Very Happy
Ce romane mi-au placut.. ermm..sunt ceva, dar hai sa spunem despre ultima carte pe care am citit-o: Kyoto sau tinerii indragostiti din stravechiul oras imperial de Yasunari Kawabata. Mi-a placut cartea prin simplitatea ei, prin felul cu Kawabta a descris Kyoto-ul din perioada interbelica, discrepantele dintre traditie si occidentalism, felul cum sunt descrise peisajele si cum intri in poveste, nu intri in totalitate, te simti un pic nesigur, jumatate in carte, jumatate in viata pe care o traiesti, un sentiment ciudat. Va recomand cartea si veti avea o surpriza daca o cititi pt ca va asteptati la un lucru si se intampla exact ceea ce nu v-ati fi gandit niciodata.
"Papillon" Si "Banco" de Henri Charriere sunt doua romane autobigrafice si de altfel singurele carti pe care le-a scos.In "Papillon" este vorba de cei 13 ani pe care i-a petrecut la ocna, el fiind condamnat la munca silnica pe viata undeva pe niste insule din Pacific, si cum atat de mult a vrut libertatea pe care pana la urma a castigat-o. Cartea asta este minunata, am citit-o cu sufletul la gura! Mai mult nu va zic, stric farmecul cartii! Iar in "Banco" este prezentata viata lui dupa ce a scapat din inchisoare. Aici nu mai este totul chiar atat de palpitant dar este interesant de citit ca sa vedeti cum un om isi schimba radical ideile pe parcursul vietii. Dupa "papillon" este facut si film dar nu il recomand pentru ca este slab, sunt scoase cele mai bune faze... este un esec filmul chiar daca joaca Dustin Hoffman si Steve McQueen, filmul este prost, nu in sensul ca actorii nu joaca bine sau ca regizorul a fost nepriceput, este prost in sensul ca nu s-au pus foarte bine in scena anumite lucruri importante.
"Tess D'urberville" de Thomas Hardy. Hardy este printre preferatii mei. Descrie peisajele suberb! Nu sunt plictisitoare, te introduc cu totul in poveste, devii una si aceeasi persoana cu personajele, aproape ca simti ca traiai acolo in perioada respectiva! "Tess D'urberville" este o drama, ca mai toate cartile lui Hardy, despre Tess, o fata saraca de la tara, cu parinti betivi si ea fiind singura care era cu picioarele pe pamant, ca sa zic asa. Totul incepe atunci cand tatal ei se intorcea de undeva cu treaba si se intalneste cu un preot care ii spune ca se trage din neamul de arstocrati D'urberville, un neam decazut de care nu-si mai amintea nimeni. Tatal ei fiind un om mai credul se duce si spune acasa treaba asta, da vestea prin sat si asa afla ca intr-un oras vecin se afla o femeie batrana cu numele de D'urberville si astfel o trimit pe Tess la ea ca sa o recunoasca pe ea si pe familia ei ca ruda, dar fiul femeii asteia era un fustangiu si o lasa insarcinata. De aici incepe toata drama ei... nu va mai povestesc ca ma ia plansul Cool O carte foarte frumoasa v-o recomand din toata inima!! Question wahaaa
Acum citesc "Mos Goriot" de Balzac. E un pic cam plictisitor si am citit decat foarte putin ca sa va pot spune o parere despre carte.
Vai cat am scris nici nu mi-am dat seama! Exclamation Sper sa citeasca cineva ca sa nu ma fi chinuit degeaba...
Sus In jos
http://oromoa.deviantart.com/
Jinsei
Admin
Admin
Jinsei


Numarul mesajelor : 42
Data de inscriere : 07/06/2008

Ce v-a placut la un roman? Empty
MesajSubiect: Re: Ce v-a placut la un roman?   Ce v-a placut la un roman? Icon_minitimeLun Iun 09, 2008 2:32 am

Eu am citit iubita mea muiere Question ...si am ramas atat de .... Surprised ca iti place sa citesti.
Nu pot sa zic ca am citit f mult,dar ador sa citesc.Pana in prezent cartile mele preferate sunt Shogun si Memoriile unei gheise.Oricum eu ma dau in vant mai mult dupa S.F.Ultimile carti pe care le-am citit sunt Morti pana la apus si Moarte la Dallas de Charlaine Harris.Astea doua fac parte din ciclul Vampirii Sudului.Carti cu vampiri Surprised .Vi le recomand.O alta carte care v-o recomand e Misterul Manuscrisului,o carte f frumoasa scrisa de doi autori care din pacate nu mi mai amintesc.Aici e vb de un manuscris f vechi,in care e relatata o poveste de amor(parca) dar de fapt ascundea un mister.Foarte tare cartea.Ce am mai citit? @ Aaaa..Coelho.Prima carte citita de el a fost 11 minute care m-a lasat masca de-a dreptul.Si am mai citit si Alchimistul care mi s-a parut geniala.Moaaaamaaa...cum am putut uita de Eragon?Am primele doua volume care....care...aaah....frumos,f frumos.
Acum stiu ca ma cam fac de cacao,dar primele carti citite au fost de Sandra Braun I love you ...dar multe persoane(citite si destepte)mi-au spus ca am facut bine,ca am inceput cu ceva usor.Ma rog...am citit eu mai multe,dar nu mi le amintesc acum pe toate si majoritatea sunt din astea s.f.
Sus In jos
https://despre-noi.forumakers.com
Aki-chan
Admin
Admin
Aki-chan


Numarul mesajelor : 45
Varsta : 33
Localizare : In buda lui Aki~adica ma cac~
Data de inscriere : 07/06/2008

Ce v-a placut la un roman? Empty
MesajSubiect: Re: Ce v-a placut la un roman?   Ce v-a placut la un roman? Icon_minitimeLun Iun 09, 2008 1:09 pm

Iohte fuckin' ishtenem cei aicia Crying or Very sad Laughing
Sus In jos
http://zugaikotsu.forumotion.co.uk
warukon!
Admin
Admin
warukon!


Numarul mesajelor : 42
Varsta : 115
Localizare : pula-n pizda gigi manga!
Data de inscriere : 07/06/2008

Ce v-a placut la un roman? Empty
MesajSubiect: Re: Ce v-a placut la un roman?   Ce v-a placut la un roman? Icon_minitimeLun Iun 09, 2008 2:42 pm

hugs jinsei Shocked .. dar acum ca a venit vacanta ciuciu citeala, stau la net Cool
am citit si eu Coelho, nu prea mi-a placut.. Am citit Alchimistul si Veronica se hotareste sa moara si parca am mai citit de la el, dar numai p-astea mi le aduc aminte.. Alchimistul = câh! Veronica = mai putin câh Exclamation Mai putin cah pentruc a mi-a placut ideea cartii cu tipa care incearca sa se sinucida si ajunge la spitalul de nebuni unde se indragosteste de un schizofrenic.
Sus In jos
http://oromoa.deviantart.com/
Jinsei
Admin
Admin
Jinsei


Numarul mesajelor : 42
Data de inscriere : 07/06/2008

Ce v-a placut la un roman? Empty
MesajSubiect: Re: Ce v-a placut la un roman?   Ce v-a placut la un roman? Icon_minitimeLun Iun 09, 2008 3:10 pm

Pe Veronica nu am citit-o...dar sa citesti 11minute...te caci pe tine.Hai ca-ti spun doar idea principala: e vorba despre viata Mariei care ajunge o prostituata si....citeste sa vezi ce urmeaza dupa "si".e bengoasa rau Surprised

Eu abia ast sa vina vacanta ca atunci ma duc acasa si am timp sa citesc.

Aaa...o alta carte faina care mi-a placut a fost Punte spre Terabithia.Frumoasa foc.
Sus In jos
https://despre-noi.forumakers.com
Continut sponsorizat





Ce v-a placut la un roman? Empty
MesajSubiect: Re: Ce v-a placut la un roman?   Ce v-a placut la un roman? Icon_minitime

Sus In jos
 
Ce v-a placut la un roman?
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Ce nu v-a placut la un roman?
» Ce va placut la sculptura?
» Ce filme v-au placut?
» Ce filme v-au placut?
» Ce nu v-a placut la sculptura?

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Noi :: Literatura :: Romane-
Mergi direct la: